5 rzeczy, które należy wiedzieć o szarpaniu się z psem

Szarpanie z psem to świetna zabawa, bardzo często jednak spotykam się z poglądem, że jest to zajęcie źle wypływające na psychikę psa. Czy jest tak naprawdę? Oto kilka teorii, związanych z przeciąganiem się z czworonogiem:

1. Szarpanie wywołuje agresję – MIT/PRAWDA

To, że pies warczy podczas zabawy na pewno nie jest agresją. Pomiędzy warczeniem a warczeniem jest wielka różnica (wnikliwi właściciele psów doskonale zrozumieją to absurdalne zdanie). Szarpanie jest zachowaniem instynktownym. Dzikie psy, tak jak i wilki, od których to pies pochodzi (jak na razie nikt tej teorii nie obalił, choć niedługo może się to udać – prowadzone są nowe badania na temat pochodzenia psa) rozszarpują swoją zwierzynę i na pewno nie jest to agresja (zabawa też nie). Faktem jest, że nigdy, żadne badania nie potwierdziły wpływu zabawy w przeciąganie na poziom agresji u psa.

Dlaczego ten pogląd jest mitem? – nikt w praktyce nie udowodnił, że jest to prawdą.
Dlaczego jest po części prawdą? – patrz punkt 2.

2. Pies nie może nigdy wygrać – MIT

Pies to nie człowiek i nie powinno się go antropomorfizować, a jednak muszę to zrobić. Czy gdyby ktoś bawił się z Wami i ZAWSZE wygrywał, mielibyście ochotę się z taką osobą bawić? Jedyne co takie postępowanie powoduje to wzrost frustracji, a ta może faktycznie prowadzić do agresji. Podczas przeciągania trzeba czasem dać psu wygrać, a czasem sprawić, aby przegrał – to ma być zabawa, a nie rywalizacja. Warto też nauczyć komendy kończącej zabawę.

3. Przeciąganie to świetne ćwiczenie – PRAWDA

Podczas szarpania pies angażuje duże grupy mięśni. Pracują zarówno łapy, mięśnie grzbietowe i szyjne. Przyrost tkanki mięśniowej wokół kręgosłupa sprawia, że jest on mniej obciążony a przez to mniej narażony na kontuzję. Warto jednak pamiętać, że w czasie szarpania należy ostrożnie obchodzić się z psem, gdyż można mu zrobić krzywdę.

4. Szarpanie pomaga kontrolować emocje – PRAWDA

Małe sprostowanie – nie samo szarpanie, a komenda „puść”, którą stosujemy w czasie zabawy. Puszczenie zabawki i jednocześnie chwilowe (albo i nie) przerwanie zabawy wymaga od psa dużej samokontroli. Taka kontrola może być przydatna podczas codziennego życia z psem np. podczas odwoływania naszego czworonoga od innych psów.

5. Przeciąganie warto zacząć już ze szczeniakiem – PRAWDA/MIT

Dlaczego prawda? Taki rodzaj aktywności pozwala w szybki sposób powstrzymać gryzienie rąk przez szczeniaki. Przerwanie zabawy, gdy pies ugryzie rękę a nie zabawkę sprawi, że szczeniak uczy się kontrolować co gryzie i często też z jaką siłą.
Dlaczego mit? Jeśli właściciel nie ma sam w sobie odpowiedniej samokontroli może uszkodzić zgryz szczeniaka. Po prostu należy nad sobą panować.

Czy warto szarpać się z psem, skoro są zarówno plusy jak i minusy takiej aktywności? Kwestia wyboru właściciela. Według mnie jest to świetna zabawa pozwalająca na poprawienie relacji właściciel – pies. Wy musicie zdecydować sami.