8 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim kupisz psa

Zastanawiasz się nad kupnem psa? Uważasz, że jesteś odpowiednią osobą do posiadania czworonoga? Przeczytaj poniższe 8 punktów, a następnie zastanów się jeszcze raz. Jeśli żadna z poniższych rzeczy nie przeszkadza Ci, gratuluje, nadajesz się na świetnego opiekuna!

1. Szczeniaki niszczą…
…i nikt nie wmówi mi, że tak nie jest. Krążą czasem legendy o psach, które swój wiek szczenięcy przeżyły bez zniszczenia ani jednej rzeczy w mieszkaniu. Osobiście nie znam takiego egzemplarzu. Nawet jeśli faktycznie istnieje to raczej są małe szanse trafienia na taki okaz. Także jeśli zastanawiasz się nad kupnem szczeniaka musisz przygotować się na pewne straty materialne: buty, meble, dywany, tapety i wiele innych domowych sprzętów przegrają walkę ze szczenięcymi ząbkami. Niby wszyscy o tym wiedzą, a jak przychodzi co do czego to wielkie zaskoczenie: dlaczego mój pies niszczy w domu?

2. Szczeniaki sikają.
Kiedyś spotkałem się z teorią, że szczeniaka idzie oduczyć sikania w ciągu tygodnia. Otóż uwaga: nie idzie! Pies w wieku 8 – 10 tygodni (bo w tym wieku przeważnie hodowcy oddają psy) ma na tyle mały pęcherz, że nie wytrzymuje przerw pomiędzy spacerami, nawet jeśli te są co godzinę. Przeciętny pies przestaje się załatwiać w domu w wieku około 4 miesięcy. Wiadomo, raz wcześniej, raz później, ale na pewno nie nauczy się w tydzień. Dlatego, jeśli masz w domu cenny dywan i chcesz kupić psa, radzę dywan schować na jakiś czas.

3. Bierzesz na siebie odpowiedzialność.
Decydując się na czworonoga pamiętaj, że odpowiadasz za jego życie. Musisz o niego dbać, pilnować, żeby nic mu się nie stało, żeby nie zrobił komuś innemu krzywdy i nie możesz go oddać z byle jakiego powodu. ODPOWIADASZ ZA ŻYWE STWORZENIE!

4. Utrzymanie psa kosztuje.
Karma, zabawki, weterynarz. Niestety nic nie ma za darmo. Psa trzeba karmić, nieważne czy będzie to karma sucha, czy gotowane jedzenie, musimy się liczyć z kosztami. Szczepienia i choroby również nie są tanie. Czasami jednorazowe leczenie psa kosztuje nawet 1000 zł. Zastanów się, czy Cię na to stać?

5. Pies wymaga czasu.
Jak często wypowiadasz słowa „nie chce mi się”? Musisz przemyśleć, czy będzie Ci się chciało zawsze wychodzić na spacer z psem. Czy słońce, czy śnieg, deszcz lub wiatr pies musi iść na spacer. „Dziecko przecież też może iść, to ono chciało psa.” – to nie działa. Najgorsze pory i najgorsza pogoda zarezerwowana jest dla dorosłych. Zawsze Ci się chce?

6. Zmiana stylu życia.
Może w tym roku wakacje w Grecji? Ale gdzie zostawimy psa? – To będzie częsty problem odkąd zdecydujesz się na czworonoga. Wakacje czy weekendowe wypady będą od tej pory inne. Albo dostosujesz swoje życie do psa i zabierzesz go ze sobą na wyjazdy, albo zostawisz psa. Jeśli masz dobrych znajomych to fajnie, ale jeśli nie masz pozostaje hotel dla psów. Musisz wtedy wybrać taki renomowany, żeby nie unieszczęśliwili tam Twojego czworonoga. Poza tym psy tęsknią. Na pewno chcesz go zostawiać, żeby się dobrze pobawić w weekend?

7. Psy się starzeją.
Niestety. Fakt wszystkim znany i raczej nie lubiany. Starszy pies wymaga jeszcze większej troski i opieki. Wtedy to dopiero zmienią się Twoje wakacyjne plany. Wizyty u weterynarza staną się rutyną przez co pieniędzy w portfelu też będzie trochę mniej. Jakiego chcesz wielkiego psa? Dasz radę go znieść ze schodów na rękach?

8. Psy umierają.
Jak wszyscy. Pożegnanie przyjaciela, z którym żyło się wiele lat nie jest łatwe. Po prostu o tym pamiętaj.