Cerber – trójgłowy pies

mitologia grecka cerber

Już od jakiegoś czasu waham się, czy tego rodzaju wpisy powinny pojawiać się na blogu. Temat, który chciałbym poruszyć dzisiaj i kilkakrotnie w przyszłości nie jest związany ze szkolenie psów. Ma jednak powiązaniem z psami. Konkretnie chodzi o trochę wiedzy historycznej (z zabarwieniem fantasy), czyli głównie o religie i to, w jaki sposób w różnego rodzaju wierzeniach pies jest przedstawiany.

Wiemy oczywiście, że pies towarzyszy człowiekowi od bardzo dawna. Nieuniknione jest zatem, przedstawianie go w religii. Za pomocą cyklu wpisów, chciałbym przedstawić w jaki sposób ludzie, z pomocą religii przedstawiali naszych dzisiejszych czworonożnych towarzyszy.

Na początek powtórka ze starożytności, a konkretniej z mitologii greckiej.

Cerber. Postać myślę wszystkim znana. Był to (przeważnie) trójgłowy pies, którego zadaniem było pilnowanie przejścia pomiędzy światem żywych i umarłych (Hadesem). Miejsce, którego strzegł to okolice podziemnej rzeki Styks, w którym Charon – przewoźnik, zostawiał dusze zmarłych. Czego tak właściwie pilnował? Owo stróżowanie miało na celu nie wpuszczenie żywych, do świata zmarłych i odwrotnie, nie wypuszczanie martwych do świata żywych. Każdy, kto chciał przejść obok Cerbera, musiał dać mu ciastko z miodem, stąd też tradycja, polegająca na wkładanie zmarłym placka z miodem do trumny.

Sama mitologia nie poświęca Cerberowi zbyt wiele miejsca. Jest to stworzenie, które według wierzeń starożytnych Greków miał swoje zadanie, a człowiek, jeśli nie próbuje go oszukać, nie będzie miał z nim żadnych problemów. Jednym z nielicznych mitów, w których występuję postać Cerbera jest mit o 12 pracach Herkulesa (Heraklesa), którego ostatnim zadaniem jest ujarzmienie i wyprowadzenie na ziemie trójgłowego psa. Zadanie oczywiście zostaje wykonane, jednak po jego ukończeniu, czyli wyprowadzeniu Cerbera do Myken, gdzie zostaje on wypuszczony prze Herkulesa, wraca na swoje miejsce, by dalej pilnować bram do świata zmarłych.

Wygląd Cerbera według mitologii nie jest jednoznaczny. Różne źródła opisują go w różny sposób. Przeważnie różnice polegają na ilości głów. Wahają się one od 50 do 1. Najczęściej jednak Cerber przedstawiany jest jako trójgłowa bestia. Dodatkowo, ciało psa jest pokryte łuską, a nie jak to psy mają w zwyczaju sierścią, lub włosem.

Jak wiemy, nasze współczesne psy mają doskonałe zdolności stróżujące. Od wieków były wykorzystywane w tym celu. Dzisiaj, jest to coraz rzadsze zjawisko, szczególnie w krajach „cywilizowanych”. Nie ma się jednak co dziwić Grekom, że właśnie w taki sposób wyobrażali sobie doskonałego strażnika Hadesu.