Drugi koniec smyczy – Patricia McConnell

Drugi koniec smyczy czyli jak kształtować więź z psem. Tak właśnie brzmi pełny tytuł książki, którą chciałbym dzisiaj Wam przedstawić.

Bez wątpienia nie jest to poradnik typu „know how”. Jeśli już trafi się jakaś porada np. w jaki sposób oduczyć psa szczekania, lub jak skutecznie nauczyć przywołania jest to rada raczej ogólna niż poradnik krok po kroku. I dobrze! W końcu autorce chodziło o budowanie odpowiednich relacji z psem a nie o jego szkolenie. I w tym aspekcie książka jest napisana naprawdę świetnie.

Autorka na podstawie licznych przykładów z życia swoich psów jak również z doświadczenia podczas pracy z klientami i ich psami pokazuje w jaki sposób możemy poprawić naszą komunikacje z czworonogami. A okazuje się, że jest wiele do poprawiania. Pomimo tego, że człowiek i pies żyją wspólnie od tysięcy lat różnice gatunkowe sprawiają, że czasami trudno nam się „dogadać”. Te trudności w komunikacji sprawiają, że powstaje wiele konfliktów, które czasem mogą prowadzić do poważnych zaburzeń w behawiorze.

Patricia McConnell opisuje metody komunikacji z psami, dzięki którym wzmocnimy relacje z naszym pupilem, co pomoże polepszyć życie zarówno jemu jak i nam samym. Książka uświadamia nas jak wiele błędów może popełniać człowiek nawet o tym nie wiedząc. Okazuje się jednak, że takie niuanse mają duży wpływ na nasze życie z psem.

Wracając do formy poradnikowej: w swojej pracy autorka pokazuje proste sposoby na opanowanie takich czynności jak: przywołanie psa, oduczenie szczekania, nauka aportu czy nauka czystości. Znajdziemy w niej także przydatne rady w przypadku, gdy chcemy kupić szczeniaka u hodowcy, jakie zadać mu pytania i na co zwrócić szczególną uwagę.

Podsumowując, książka jest napisana przystępnym językiem, dzięki czemu czyta się ją naprawdę szybko. Zawarte jest w niej mnóstwo ciekawych informacji popartych przykładami z życia wziętymi. Przeczytanie jej na pewno sprawi, że wielu właścicieli zastanowi się czy postępuje dobrze ze swoimi psami. Dlatego też polecam jako lekturę obowiązkową dla każdego właściciela, obecnego lub przyszłego.

  • Słyszałam wiele pozytywnych opinii o tej książce, więc zapewne jest godna przeczytania. U mnie niestety półki uginają się już od książek z psią tematyką, a czasu ciągle brak, żeby je wszystkie przeczytać, mimo wszystko w przyszłości na pewno przeczytam i tą książkę 🙂

  • Mam podobnie, ciężko znaleźć chwile. Na szczęście ostatnio się udało i nie żałuje, że akurat na tą pozycje poświęciłem swój czas.