Jak kupić dobrą smycz?

Myśląc o kupnie smyczy dla swojego psa, przeciętnie, każdemu właścicielowi przyjdzie do głowy pomysł by nabyć ją w sklepie zoologicznym. Pójdzie więc do takiego małego, osiedlowego lub do wielkiego, marketowego i zapyta sprzedawcę o smycz. Sprzedawca może postąpić na dwa sposoby:

1. Przyzna się, że nie ma dobrych smyczy i doradzi zakup w Internecie (mało prawdopodobne).
2. Będzie próbować sprzedać nam coś, co w ogóle nie powinno być dopuszczone do sprzedaży (bardzo prawdopodobne).

Smutna prawda: sklepy zoologiczne są na ogół fatalnie wyposażone. Niby mnóstwo zabawek, karm, smyczy, obroży itp., a tak naprawdę nie ma nic do kupienia.

Jak dobrać smycz?

1. Smycz dobieramy do psa

Wydaje się to dość oczywiste, że smycz dobieramy do rozmiaru psa. Nie kupimy przecie grubej, metalowej smyczy dla Maltańczyka. W tym przypadku rozmiar jak najbardziej się liczy, w tym przypadku raczej grubość.

2. Odpowiednia długość

Rozmiaru ciąg dalszy. Żeby smycz była wygodna, powinna mieć odpowiednią długość. Nie wiedzieć czemu, większość smyczy oferowanych w polskich sklepach stacjonarnych ma długość od 1m do 1,5m. Kupienie dłuższej smyczy graniczy z cudem. Jeżeli mamy dużego psa (np. Owczarek Niemiecki) to nie jest aż tak źle, ale jeśli naszym pupilem jest York, to 1,5m może się okazać, a raczej na pewno okaże się zbyt krótkie. Poniżej dowód graficzny.

porownanie smyczy

Na oko widać że x > a

W skrócie mówiąc: im mniejszy pies, tym większa odległość pomiędzy naszą ręką a psem, co oznacza, że pies będzie bliżej nas.

Podsumowując: 1,5m to za mało! Odpowiedni smycz powinna mieć długość pomiędzy 2,5m do 3m.

3. To może smycz automatyczna?
O tej smyczy na pewno nie powiemy, że jest za krótka. Czy polecam? Nie. Czy się do czegoś ten rodzaj smyczy nadaje? Można tak powiedzieć, ale od początku…

Pierwszą wadą smyczy automatycznej jest fakt, że jest zawsze napięta. Przy takiej smyczy psy (a szczególnie szczeniaki) świetnie kojarzą fakty, że napięcie smyczy oznacza „mogę iść dalej!”

Druga wada, to brak wyczucia dystansu. Jeśli pracujemy na normalnej smyczy i ma ona 2,5m to pies z biegiem czasu przyzwyczai się do tej odległości i wie, kiedy ma zwolnić. Automatyczna smycz raz ma długość 5m, czasem 1m, a jeszcze kiedy indziej 3m – w zależności od tego, kiedy właściciel naciska przycisk.

Numer trzy – utrudnia szkolenie. Szczególnie jeśli w jednej ręce trzymamy kliker, w drugiej smakołyk, a smycz? Już nie ma gdzie jej trzymać…

Zalety? Jest wygodna dla ludzi. Osobiście uważam, że nadaje się dla starszych psów i starszych ludzi.

4. Coś jeszcze?

Nieautomatyczna, o długości 2,5m – 3m, o odpowiednio dobranej szerokości w zależności od psa – to na pewno. Sam wole smyczy materiałowe niż skórzane (są zresztą o wiele tańsze, a wytrzymałość jest całkiem niezła). Niektóre mają jeszcze regulacje długości – dla mnie przydatne w celu zapięcia psa do samochodu. Wystarczy!

Gdzie kupić skoro nie w zoologicznym?

Można próbować w zoologicznym. Być może to ja mieszkam w złej okolicy i trafiam do złych sklepów. Niezastąpionym jednak źródłem smyczy jest Internet. Wybór szeroki, ceny przyzwoite – czego chcieć więcej. Zdarza się też, że na wystawach psów można kupić coś fajnego.

P.S. Nauka chodzenia na smyczy dotyczy nie tylko psa! Jeżeli kupimy 3 metrową smycz naszemu psu, nauczmy sami się z niej korzystać. Na początku na pewno nie będzie wygodnie, ale wierzcie mi, że po przyzwyczajeniu się, nie zamienicie takiej smyczy na nic innego.