Legowisko dla psa – obowiązkowo w każdym domu!

Legowisko dla psa

Legowisko jest nieodłącznym wyposażeniem każdego mieszkania, w którym znajduje się pies. Zwierzaki uwielbiają spać na miękkim, w dodatku najlepiej blisko właściciela i dlatego ich ulubionym miejscem do odpoczynku jest łóżko. Nie każdemu to odpowiada; niektórzy z tym walczą, inny się przyzwyczajają. Faktem jest, że zarówno dla nas, ludzi, jak i dla naszych czworonogów najlepszym układem jest wyznaczenie dobrego miejsca do odpoczynku dla pupila.

Jakie legowisko wybrać?

Na runku legowisk jest mnóstwo. Małe, wielkie, kolorowe, wodoodporne, futrzane itp. Jak to często bywa: nie ma najlepszego legowiska. Wszystko zależy od tego, jakiego mamy psa, czy dla niego będzie ono wygodne i jakie mamy warunku, żeby legowisko w naszym domu się zmieściło.

Co w takim razie warto wiedzieć? Na początek trzeba pamiętać (szczególnie przy szczeniakach), że pierwsze legowisko raczej nie będzie jedynym. Ostre zęby czworonoga chętnie sprawdzą wytrzymałość nowej zabawki i istnieje duża szansa, że wkrótce trzeba będzie kupić następne.

Materiał: trzeba próbować. Każdego psu przypadnie do gustu coś innego. Sam osobiście (a raczej mój pies) polecałbym legowiska futrzane.

Rozmiar i kształt: w legowisku pies powinien mieścić się wyprostowanym leżąc na boku. To prawda, że często psy leżą zwinięte w kłębek, ale możliwość „rozwalenia się” będzie dużą wygodą. Co do kształtu, dobrze jest kupić takie posłanie, które posiada wysokie boki – każdy pies lubi spać będąc do czegoś przytulonym i nie koniecznie jest to człowiek.

Czy jedno wystarczy?

Wystarczy, ale warto mieć więcej. Dobrym układem jest mieć 2 legowiska: 1 do spania w dzień, drugie do spania w nocy.

Gdzie powinny znajdować się legowiska?

Jedno na pewno w sypialni. Zaletą tego miejsca jest to, że pies śpi w jednym pomieszczeniu z właścicielami i nie czuje się samotnie. Jeżeli legowisko jest dostatecznie wygodne, jest duża szansa, że nawet nie pomyśli o wchodzeniu do łóżka.

Drugie, te na co dzień, powinno być usytuowane w spokojnym miejscu w domu. Na pewno przedpokój nie jest dobrym pomysłem, bo to pomieszczenie przejściowe. Ustawienie w pokoju małego dziecka lub w salonie przy kinie domowym, gdzie często oglądamy filmy również się nie sprawdzi. Salon? Super, ale na uboczu. Spokój plus obecność właścicieli w pobliżu pozwoli psu na dobry sen.

Dwa legowiska to spory wydatek. Czy to konieczne?

Tak jak już wcześniej było wspomniane, każdy pies lubi coś innego. W dodatku zdaje się, że psy znają powiedzenie „Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.” Jeżeli od początku nasz pies śpi na kocyku, to prawdopodobnie będzie mu to odpowiadać.

Warto wiedzieć: Psy czują się bezpiecznie, jeżeli mają coś nad głową. Można legowisko usytuować pomiędzy dwoma fotelami przykrywając górę kocem. Tanio i komfortowo!

Czy klatka kennelowa się nadaje na legowisko?

Tak, ale…
1. Klatka musi być odpowiednio dobrana do wielkości psa.
2. Przyzwyczajenie do klatki to dość trudny proces – warto to zrobić pod okiem specjalisty lub co najmniej po przeczytaniu kilku dobrym poradników.
3. W klatce pies ma się czuć komfortowo – nic na siłę, bo inaczej będzie to kara, a nie miejsce odpoczynku.
4. W przypadku klatki warto zastosować metodę z kocem, opisaną we wcześniejszym paragrafie.

Podsumowanie

Legowisko w każdym psim domu to konieczność. Na rynku jest szeroki wybór legowisk, co pozwala na dobranie odpowiedniego dla naszego psa. Można też zrobić legowisko z dostępnym w domu przedmiotów (koców, ręczników).

Najważniejsze w legowisku jest to, żeby pamiętać o jego przeznaczeniu. Legowisko jest miejscem, w którym pies odpoczywa i nie powinno mu się tam przeszkadzać. Siadanie obok czworonoga lub głaskanie go, gdy śpi może być czasami niebezpieczne – śpiący pies najpierw zadziała instynktownie, później dopiero pomyśli. Warto uświadomić szczególnie dzieci.