„Najpierw wytresuj kurczaka” – Karen Pryor

Chciałbym Wam dzisiaj przedstawić jedną z lepszych książek o tematyce szkolenia psów jaka jest dostępna na polskim rynku. Karen Pryor jest profesjonalnym trenerem w oceanarium, gdzie z powodzeniem stosuje metody pozytywnego szkolenia za pomocą klikera. „Najpierw wytresuj kurczaka” pozwala na spojrzenie na szkolenie z innej, bardzo ciekawej strony.

Co wyróżnią tę książkę spośród innych? Głównie to, że opisany jest sposób w jaki powinien myśleć trener, żeby osiągnąć sukces. Autorka nie pomija także tak istotnych kwestii jak wzmacnianie i wygaszanie konkretnych zachowań. Przedstawione są również sposoby eliminowania niepożądanych zachowań u zwierząt.

Ciekawe jest dla mnie to, że ten poradnik nie dotyczy tylko psów, ale także innych zwierząt i ludzi.

Dlaczego akurat tytuł brzmi „Najpierw wytresuj kurczaka?”. Dlatego, że nauczenie kurczaka konkretnej sztuczki wymaga od trenera niesamowitej precyzji w użyciu klikera. Życzę wszystkim trenerom dojścia do takiej wprawy, aby każda kura uległa Waszej władzy.

Miłej lektury!