Obroża czy szelki?

Co lepsze, obroża czy szelki?

To jedne z podstawowych pytań, jakie zadają ludzie przyjmując swojego pierwszego psa do domu. Na ten temat opinie są podzielone. Jedni twierdzą, że obroża dla małego, szarpiącego się szczeniaka jest niebezpieczna, bo może powodować uszkodzenie kręgosłupa lub tchawicy. Szelki natomiast obwiniane są deformacje żeber. Prawda jednak jest taka, że dobrze dobrana obroża lub szelki nie powinny spowodować żadnego z powyższych „skutków ubocznych”. Należy pamiętać, że w dużej mierze zależy to również od tego, jak my obchodzimy się z psem. Szarpiąc psa nieustannie, nawet najlepiej dobrane szelki sprawią, że możemy psu wyrządzić krzywdę.

A zatem, jak dobrać obroże? Na rynku jest mnóstwo możliwości. Jeśli chodzi o szczeniaki, na pewno powinna być to obroża regulowana. Dla psa dorosłego można zdecydować się na taką, która jest szyta na wymiar. W obu przypadkach obroża nie powinna być zbyt cienka, gdyż może wpijać się w skórę psa, powodując otarcia. Przy zapiętej obroży pies powinien mieć na tyle luzu, żeby mógł swobodnie oddychać, a jednocześnie nie mógł się z niej wydostać – to już kwestia wyczucia. Na pewno nie polecam obroży zaciskowych, które przyduszają psa podczas pociągnięcia. Nie powoduje to żadnych pozytywnych efektów wychowawczych, a jedynie może zrobić krzywdę. Alternatywą mogą być obroże półzaciskowe, która normalnie swobodnie zwisają na szyi psa, a gdy ten pociągnie zaciskają się na tyle, że pies nie wydostanie się z niej, jednocześnie nie będąc przyduszanym.

Jeśli chodzi o szelki, polecam te szyte na miarę, zarówno dla szczeniaka (w tym przypadku są większe możliwości regulacji) jak i dla psa dorosłego. Dobrze uszyte szelki to gwarancja wygody dla psa i właściciela, a także pewność, że pies nie wydostanie się z nich w nieodpowiednim momencie. Dla mnie szelki mają jedną przewagę nad obrożą: smycz nie plącze się tak mocno między łapami psa, co pozwala na przyjemniejszy spacer. Sam już od dawna używam szelek marki HIFICA, która są naprawdę świetne jakościowo i z czystym sumieniem mogę je polecić każdemu właścicielowi czworonoga. Tutaj możecie znaleźć ofertę: STRONA PRODUCENTA