Okresy lękowe u psa

W związku z rozwojem psiego umysłu, każdy psiak przechodzi przez takie okresy w życiu, podczas których zwiększa się wrażliwość na różnego rodzaju bodźce zewnętrzne. Te właśnie etapy zwane są okresami lękowymi. Mają one miejsce w następujących momentach życia:

I okres lękowy – w wieku 8 tygodni. Dlatego też zabieranie szczeniaka do domu, gdy ma 8 tygodni nie jest najlepszym pomysłem (pomimo, że w praktyce właśnie wtedy najczęściej hodowcy oddają swoje pieski).
II okres lękowy – pomiędzy 16 a 18 tygodniem.
III okres lękowy – pomiędzy 9 a 10 miesiącem. Jest to prawdopodobnie najtrudniejszy okres lekowy u psa. Traumatyczne przeżycia w tym czasie, skutkują bardzo poważnymi zmianami w psychice zwierzęcia.
IV okres lękowy – pomiędzy 13 a 14 miesiącem.

Pamiętajmy, że każdy z tych okresów jest dla naszego psa bardzo trudnym momentem życia. Nie należy od psa dużo wymagać, dobrze by było zmniejszyć intensywność szkoleń, a także uważać, żeby pies nie przestraszył się czegoś, gdyż lęk powstały podczas fazy lękowej może zostać na całe życie (np. strach przed fajerwerkami).

  • Widzisz, nie miałam pojęcia, że psy mają takie stany lekowe. Podobne jak u dzieci, skoki rozwojowe tak zwane 🙂
    Nie mam własnego psiaka, bo to duża odpowiedzialność na którą się nie porywam jeszcze.
    Mam natomiast aktualnie na kilka dni pieska znajomych, którzy musieli wyjechać. Dbamy o niego z dziećmi, żeby nie czuł się odtrącony. Tak bardzo mi go szkoda, że gdziekolwiek idę zabieram go ze sobą, nie chce żeby myślał, że i my go zostawimy.