Projekt „żółta wstążka”

Już od jakiegoś czasu w Polsce można spotkać psy, które do smyczy bądź obroży mają przypięta żółtą wstążkę. Co ten symbol oznacza?

Organizacja YELLOW DOG wprowadziła to oznaczenie w celu uświadomienia ludziom jakiego rodzaju kontaktu potrzebują psy. Bardzo często odruchową reakcją ludzi na „słodkiego psiaka” jest natychmiastowe podbiegnięcie, pogłaskanie a czasem nawet przytulenie czworonoga. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dla psa jest tu sytuacja dyskomfortowa. Psy potrzebują przestrzeni i stąd właśnie pomysł na projekt „żółta wstążka”. Nie twierdze, że każdy pies unika kontaktu z obcym człowiekiem. Są takie, które tego chcą. Organizacja YELLOW DOG zachęca do oznaczenia symbolem wstążki szczególnie psy które:
– są w trakcie szkolenia,
– miały niedawno zabieg,
– są nerwowe,
– są starsze,
– mają cieczkę,
– nie są całkiem zdrowe,
– przejawiają zachowania agresywne.

Poza zapewnieniem psom poczucia komfortu oraz potrzeby posiadania przestrzeni takie oznaczanie ma również zapobiec tworzeniu mitów o psach agresywnych. W wyżej wymienionych przypadkach (np. pies po zabiegu chirurgicznym) reakcja psa na podejście obcej osoby może różnić się od tej, którą zaprezentowałby w czasie, gdy jest zdrowy. Często ludzie nie rozumieją zachowania zwierząt, przez co postrzegają psy nie w taki sposób jak powinni.

Dlatego w pełni popieram akcje zorganizowaną przez organizację YELLOW DOG i zachęcam wszystkich do udziału!