Sygnały uspokajające – podnoszenie łapy i zastygnięcie w bezruchu

Zaczynamy nową serię wpisów opisujących sygnały uspokajające, które stosują psy. Sygnały uspokajające (ang. Calming Signals) są sposobem komunikacji psów zarówno ze swoim gatunkiem jak i innymi, także z ludźmi. Stosowane są w celu uspokojenia siebie lub osoby trzeciej. Psy niezwykle często używają CS’ów, jednak my, ludzie, rzadko kiedy dostrzegamy, co nasz pies próbuje nam mówić za pomocą swojego ciała. Stąd też często istnieje brak zrozumienia pomiędzy naszymi gatunkami, co czasami może prowadzić do konfliktów (czasem nawet pogryzień). Wiele agresywnych reakcji psa może być powstrzymana tylko dzięki zrozumieniu tego, co pies próbuje nam powiedzieć.
Kiedy więc psy stosują sygnały uspokajające? Najczęściej można je zaobserwować, gdy na spacerze spotykamy innego psa. Wtedy właśnie uruchamiana jest cała sekwencja zachowań, które mają sygnalizować zamiary psów. CS’y łatwo zauważyć w momencie, gdy do naszego pupila podchodzi obcy człowiek.

Dzisiaj chciałbym przedstawić dwa CS’y:
1. Zastygnięcie w bezruchu.
2. Podnoszenie łapy.

bezruchu

Zastygnięcie w bezruchu (z lewej)

To zachowanie można najczęściej zaobserwować, gdy do naszego psa zbliża się inny pies lub człowiek. Przeważnie reakcją drugiego psa jest te same zachowanie – również zastyga w bezruchu.

Na zdjęciu Leo zastyga w bezruchu na widok dwóch nieznanych mu psów. Tamte również zatrzymują się, żeby po kilku sekundach podejść i się przywitać.

podnoszeniełapy

Podnoszenie łapy (z prawej)

Niektóre sygnały uspokajające są ciężkie do zidentyfikowania, gdyż możemy je pomylić z inną reakcją psa. Podnoszenie łapy często jest prezentowane przez psy myśliwskie podczas zwęszenia tropu. Jednocześnie jest to CS. Należy dokładnie obserwować psa, żeby nie pomylić odczytywania jego mowy ciała.

Na zdjęciu Runia podnosi łapę na widok aparatu fotograficznego.

Ważne!

Nie należy przerywać psom prezentowania sygnałów uspokajających. Wygaszenie CS’ów może prowadzić do problemów w kontaktach z innymi psami.

 • Ciekawa sprawa w sumie. Normalnie nie zwracałem uwagi na takie rzeczy. Na pewno się przyda

 • ola

  faktycznie ciekawe. nasz pies ma jednego jedynego psiego kolegę (na inne psy reaguje albo obojetnie albo szczekiem) który własnie na jego widok podnosi łape, zastga w bezruchu, po czym zaczynają sie bawic, to jak mam to interpretowac?

 • Moze wlasnie dlatego chetnie sie bawia. Tamten pies wysyla sygnaly ze ma przyjazne zamiary. CSy wplywaja bardzo pozytywnie na relacje psow. Brak sygnalow uspokajajacych powoduje konflikty

 • ola

  ok, dzieki. A jakie mogą być ostrzeżenia ze pies nie chce sie bawić tylko atakowac?

  • Jeśli mówimy o ostrzeżeniach to nazywamy to sygnałami grożącymi. Często są one połączone z sygnałami uspokajającymi. Najczęściej używane przez psa sygnały grożące to: kładzenie uszu, podkulanie ogona, nerwowe merdanie ogonem (takie krótkie ruchy), sztywnienie ciała, marszczenie fafli, warczenie, powiększone źrenice, odwracanie głowy.

   Każdy pies jest inny i przeważnie każdy jeden ma wyuczoną swoją gamę sygnałów uspokajających i grożących (rzadko używają wszystkich), dlatego trzeba dobrze obserwować swojego pupila.