Sygnały uspokajające – warowanie, węszenie

Dzisiaj kolejne dwa sygnały uspokajające, warowanie i węszenie. Ostatnio nie napisałem jednej ważnej rzeczy o CS’ach, mianowicie: nie wolno psom przerywać wysyłania sygnałów. Jeśli uniemożliwimy psom komunikacje poprzez sygnały uspokajające, możemy doprowadzić do konfliktu pomiędzy nimi. W przypadku, gdy będziemy systematycznie przeszkadzać w komunikacji, wygasimy CS’y i doprowadzimy do powstania problemu, którego skutkiem może być agresja wobec innych psów.

Warowanie

Jest to jeden z najsilniejszych sygnałów uspokajających. Bardzo rzadko zdarza się, że pies podchodzi i zaczepia innego psa, który znajduje się w pozycji warowania (sytuacja może mieć miejsce, gdy pies nie używa CS’ów do komunikacji). My, ludzie, również musimy uszanować ten sygnał. Warującego psa lepiej zostawić w spokoju, szczególnie obcego.

warowanie

Węszenie

Sygnał ten trudno jest wychwycić, gdyż węszenie jest naturalnym zachowaniem psa. Kiedy staje się sygnałem uspokajającym? Łatwo to zaobserwować podczas zabawy z innym psem. Gdy psy nie chcą już się bawić, przykładają nos do ziemi i zaczynają obwąchiwanie. Właśnie w tej sytuacji zrobione było poniższe zdjęcie. Runia (czarny pies) nie chcąc już uczestniczyć w zabawie zaczyna węszyć, Leo natomiast odpowiada tym samym zachowaniem.

węszenie