Syriusz

Syriusz

Zostajemy w tematyce mitologii greckiej. Pomimo, że nie tak znany jak poprzednio opisywany pies (Cerber) to bez wątpienia znany z nazwy. Syriusz, mityczny pies Oriona, jeden z jego sfory.

Sama mitologia niewiele o nim wspomina. Bardziej jest postrzegany przez pryzmat swojego Pana, Oriona. Orion był olbrzymem, który słynął z niezwykłej urody, jak również z umiejętności łowieckich. Zginął za sprawą bogini Artemidy, której towarzyszył na łowach na wyspie Delos. Po jego śmierci (zginął przez użądlenie skorpiona) został przez Zeusa przeniesiony na niebo tworząc wraz z Syriuszem (swoim psem) Gwiazdozbiór Oriona.

Analizując astronomię, Syriusz jest najjaśniejszą gwiazdą Gwiazdozbioru Psa. Ma masę dwukrotnie większa niż Słońce i widać go prawie z każdego zakątka Ziemi. Jest tak jasny, że przy sprzyjających warunkach można go zaobserwować nawet w dzień.

Syriusz był również inspiracją do stworzenia jednej z postaci w słynnym bestsellerze ostatnich lat, Harrym Potterze. Mianowicie, wujkiem tytułowego czarodzieja był Syriusz Black, człowiek potrafiący przemieniać się w czarnego psa.