Test szelek – Hifica Classic PA

Jako pierwsze w naszym teście szelek zostają wzięte pod lupę szelki marki Hifica. Sam używam ich już od dawna. Wszystkie szelki tej marki szyte są na zamówienie. Wystarczy podać rasę psa, wagę, wiek i odpowiednio zmierzyć jego wymiary (sposób podany na stronie producenta).

Ten konkretny model wykonany jest poliamidu i poliestru. Do wyboru mamy 2 warianty kolorystyczne: czarny i czarno czerwony. Są przeznaczone dla psów dorosłych, dlatego też regulowane są tylko w jednej płaszczyźnie (regulacja na klatce piersiowej). Pas szyjny jest zależny od podanych przez nas wymiarów. Brak regulacji w tym miejscu jest wygodny dla psa, jednak powoduje, że może on łatwiej z szelek wyjść.

Materiał, z którego wykonane są szelki jest bardzo solidny. Szerokie obszycia taśmy sprawiają, że istnieje małe prawdopodobieństwo obtarcia skóry psa. W dodatku poliamid jest materiałem szybkoschnącym, więc w przypadku kąpieli wodnych naszego pupila, szelki szybko stają się suche (co również sprzyja niepowstawaniem otarć).

Plastikowa klamra jest bardzo wytrzymała. Złamanie jej wymaga naprawdę sporej siły. Kółko do zapinania smyczy umieszczone jest pomiędzy taśmami i zaszyte mocnymi szwami co sprawia, że wyrwanie się go jest praktycznie niemożliwe. Na pochwałę zasługuje fakt, że w przypadku zniszczenia jakiegoś elementu (w moim przypadku była to klamra, która w wieku szczenięcym została pogryziona) producent oferuje darmową wymianę. Jedyny koszt jaki wówczas ponosimy to opłata za przesyłkę. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość zamówienia klamry metalowej, identyfikatora oraz uchwytu asekuracyjnego.

20151003_123752

Bardzo istotnym elementem, który w szelkach oceniam jest sposób w jaki się je ubiera. Zasada jest prosta: im mniej dotykania psa, tym lepiej. W przypadku szelek marki Hifica ubieranie wygląda następująco: pas szyjny zakłada się przez głowę (pies musi włożyć kufę do otworu), następnie należy przełożyć jedną łapę przez szelki i zapiąć pas na klatce piersiowej. Jeżeli nauczymy psa odpowiedniej sekwencji, możemy ubrać szelki bez dotknięcia psa. Niestety łatwość ubierania w tym przypadku jest także łatwością rozbierania szelek przez psa samoczynnie. Wystarczy, że pies odpowiednio się pochyli i szarpnie do tyłu a szelki same się rozbierają.

Moje szelki w miarę użytkowania musiałem poddać pewnej modyfikacji: pas do regulacji na klatce miał tendencje do rozregulowania. Po kilku spacerach okazywało się, że szelki są zbyt duże i trzeba je znów zmniejszać. Wystarczyło nawet lekkie napięcie smyczy a szelki same się zwiększały. Dlatego też musiałem wszyć na szelki rzep. Pomogło, jednak przez to została ograniczone możliwość regulacji. Myślę, że producent powinien nad tym popracować.

ZALETY:

+ bardzo wygodne dla psa, nie powodują otarć,
+ szybko schną,
+ łatwe w ubieraniu,
+ dobra obsługa klienta (wymiana uszkodzonych elementów, możliwość zwrotu),
+ możliwość personalizacji (wszyty identyfikator, dodatkowy uchwyt)

WADY:

– łatwość wydostania się z szelek,
– szeroka taśma wygląda „ciężko” u małych ras,
– mały wybór kolorystyczny,
– przypadki rozregulowania szelek.


Podsumowując uważam, że szelki marki Hifica dla psów dorosłych są bardzo dobrym wyborem. Dobra jakość materiałów, solidne wykonanie, możliwość zamówienia dodatkowych opcji oraz obsługa klienta na wysokim poziomie sprawia, że jest to produkt godny zainteresowania. Mają one jednak specyficzny wygląd, który nie wszystkim może przypaść do gustu. Pozostaje jeszcze cena, o której wcześniej nie wspominałem. Ten model mieści się w przedziale cenowym od 53 zł (dla ras małych) do 78 zł (dla ras dużych). Nie uważam tego za wadę, bo jak na jakość produkty cena nie jest wygórowana. Jednak porównując tradycyjne szelki sklepowe można uznać, że jak na polskie realia szelki są drogie. Wszystko zależy od oczekiwań klienta.
Sam używam tych szelek od 1,5 roku i jestem z nich zadowolony.

Na koniec zapraszam na stronę producenta, gdzie można zobaczyć inne modele szelek: SZELKI HIFICA

  • Blog estetycznie wykonany, a w nim ciekawe tematy. Super 🙂 My polecamy szelki Juliusa, zwłaszcza dla dużych psów. Mamy też z Pitmana. Te wydają mi się odpowiednie dla psów mających troszkę więcej masy mięśniowej. Obydwa modele są bardzo wytrzymałe i warte zainteresowania się nimi. W planach mamy zakup szelek Schweikerta, które są idealne do IPO.

  • Pingback: Szelki Easy Walk firmy MYSMO | DOGMAT - Ośrodek Szkolenia Psów()